Strict Standards: Declaration of tresc::menu_stopnie() should be compatible with podstawowe::menu_stopnie($kat) in /home/ekovent/domains/eko-vent.pl/public_html/class/tresc.class.php on line 1152
GRUPA EKO-VENT Sp. z o.o.

Porady

 

PORADY PRZED ZAKUPEM SYSTEMU REKUPERACJI
 
Poniżej pragniemy przedstawi nać jakie kluczowe elementy i dlaczego należy zwrócić uwagę przy zakupie zarówno samego rekuperatora jak również systemu rozprowadzenia powietrza, aby mogli się Państwo cieszyć z wydanych nakładów finansowych na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
 
Przed zakupem rekuperatora :
 • Czy rekuperator jest wyposażony w „plastikowy” krzyzowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła.
Dlaczego? - Co pewien czas, w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza, bez względu na prawidłowe i regularne czyszczenie filtrów, zachodzi potrzeba wyczyszczenia wymiennika czyli „serca” urządzenia. Wymiennik inny niż „plastikowy” np. aluminiowy nie nadaje się do czyszczenia ponieważ ulegnie uszkodzeniu, dodatkowo podlega procesowi utleniania. Tylko nieliczne wymienniki celulozowe (entalpiczne wymienniki) mogą być poddawane procesowi czyszczenia, notmiast ich bezsporną zaletą jest odzysk wilgoci  . W związku z powyższym jeśli zdecydują się Państwo na zakup rekuperatora z wymiennikiem aluminiowym lub celulozowym, należy się liczyć z zakupem co pewien okres ( 2-3 lat ) nowego „serca” urządzenia
 • Czy rekuperator posiada zasilanie wentylatorów prądem stałym.
Dlaczego? - tu odpowiedź nasuwa się sama. Przy zastosowaniu wentylatorów zasilanych prądem zmiennym oszczędności z odzysku ciepła będą „zjadane” przez zużycie prądu.
 • Czy rekuperator posiada system antyzamrożeniowy.
Dlaczego – bez takowego systemu, przy niskich temperaturach może dochodzić do zamarzania w wymienniku. Wtedy nie pozostanie nam nic innego jak zakup nowego wymiennika.
Jeśli rekuperator posiada system antyzamrożeniowy w postaci nagrzewnicy wstępnej, należy zwrócić uwagę czy nagrzewnica włącza się modułowo w zależności od konieczności mocy nagrzewania. Niektóre rekuperatory są wyposażone w nagrzewnice włączające się w systemie 0-1. Wtedy niestety musimy się liczyć z kosztami zasilania takiego urządzenia.
 • Czy rekuperator jest wyposażony w by-pass.
Dlaczego - Bypass to rozwiązane pozwalające na obniżenie temperatury powietrza latem w trakcie upalnych dni poprzez umożliwienie ominięcie wymiennika ciepła chłodniejszy strumień powietrza wprowadzamy do pomieszczenia. Istotne jest też aby ta opcja mogła być aktywowana automatycznie (automatyczny bypass) czyli sterowanie ustawieniami temperatury wewnętrznej i zewnętrznej przez co rekuperator reagując na te zmiany i wyznacza maksymalnie komfortowy tryb pracy
 
 
Przed decyzją - jaki system rozprowadzania powietrza:
 
 • czy zastosowane rury można okresowo czyścić
Każdą wentylację należy okresowo ( min. co 5 lat ) czyścić. Tylko system rozdzielaczowy przy zastosowaniu rur „plastikowych” umożliwia czyszczenia systemu rozprowadzenia powietrza.
 • Czy rury posiadają zabezpieczenie wewnętrzne antystatyczne.
Antystatyczne właściwości zapewniają nam większą higienę użytkowania.
Wymóg takowy obowiązuje już w EU, w Polsce na razie w systemach przemysłowych.
 • Czy rury posiadają odpowiednią szczelność
Tzw rury miękkie same przez się nie mogą być odpowiedni szczelne. Dodatkowo należy pamiętać jes,i zdecydują się na takie rury pomimo wszystko, aby instalator zastosował na trójnikach czyli odejściach od rury magistralnej do poszczególnych pomieszczeń, przepustnic. Powietrze samo przez się nie będzie wiedzieć ile powietrza ma dostarczyć w poszczególne miejsca, można to wyregulować jedynie poprzez przepustnice.
Rury tzw „spiro” - aby miały odpowiednią szczelność muszą być łączone na uszczelki. Dodatkowo należy je odpowiedni zaizolować termicznie i akustycznie, ponieważ częstym problemem jest późniejszy efekt „dudnienia” powietrza w rurach.
Poza tym w obu wspomnianych tu typach rur nie jest możliwe czyszczenie.
 
ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z NASZYMI PRODUKTAMI W ZAKŁADCE "OFERTA"
 

 

 • - w Gliwicach 14 –16 luty

  - Expo Silesia, Sosnowiec 21 – 23 luty

  - Twój dom, Bielsko-Biała 11 – 13 kwiecień
  - Targi Budownictwa, Kraków 24 – 26 kwiecień
 • Popularna rura TuboFlex wraca na polski rynek!

  Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z naszymi cenami.

 • Zapraszamy na targi

  Zapraszamy do odwiedzenia naszych stoisk na targach budowlanych w Polsce południowej. Najbliższa okazja to targi budowlane w Gliwicach 14 –16.02.

  Kolejne targi to:

  - Expo Silesia Sosnowiec 21 – 23 luty

  - Twój dom bielsko-Biała 11 – 13 kwiecień
  - Targi Budownictwa Kraków 24 – 26 kwiecień.
   

  Na naszych stoiskach znajdziecie Państwo najnowsze rozwiązania systemów energii odnawialnej t.j. wentylacja z rekuperacją, klimatyzacji, ogrzewanie pompami ciepła oraz systemów centralnego odkurzacza.

  Zapraszamy na targi
 • Promocja HRU EKO 300

  Tylko do końca lipca promocyjna cena na rekuperator z entalpicznym wymiennikiem ciepła HRU-EKO 300 - za jedyne 3870 zł netto wraz z tygodniowym sterownikiem!

  Oferta ważna do końca października 2013r


  Promocja HRU EKO 300
 • BEZPŁATNA WYCENA